Nie tylko wystrój wnętrza jest ważny. Nie można zapominać o bezpieczeństwie i odpowiedzialności za dom. Warto więc wyposażyć się w kilka ważnych elementów ochronnych, które zapewnią nam spokój. Jednym z takich urządzeń jest czujnik dymu. Dziś postaramy się przybliżyć Wam wszelkie informacje go dotyczące. Jaka jest więc zasada działania czujnika dymu i jakie są jego rodzaje?
Czujnik dymu jonizacyjny – jak działa i jak jest skonstruowany?
Na pierwszy ogień bierzemy czujniki jonizacyjne. Są jednym z dwóch rodzajów czujników dymu dostępnych na rynku. Ten produkt działa w oparciu o zbiornik ze stałą atmosferą, w którym znajduje się materiał promieniotwórczy. Wydziela on promienie alfa. Zwykle używa się w nim izotopu radu, plutonu lub ameryku. Dodatkowo komora zawiera dwie elektrody. Wymieniają one między sobą prąd o bardzo małym natężeniu.
Cały system polega na tym, że w momencie, gdy trujący dym dostaje się do komory, zmienia się natężenie prądu. Dzieje się tak z powodu łączenia się cząsteczek dymu z jonami. Wszystko to doprowadza do uruchomienia alarmu przeciwpożarowego.
Czujnik dymu optyczny – jak działa i jak jest skonstruowany?
Ten rodzaj czujnika jest zdecydowanie bardziej popularny od jonizacyjnego. Właśnie jego możemy spotkać w większości domów. Jego działanie i sama budowa jest prostsza i mniej skomplikowana. Czujnik ma źródło światła, czyli tak zwany emiter. Zwykle używa się do tego diody LED o świetle widzialnym lub też podczerwonym. Z drugiej strony znajduje się odbiornik w formie fotodiody.
Jak można się domyślić, działanie czujnika dymu optycznego opiera się na świetle. Dzieli się je na absorpcje lub rozproszenie. Jeśli działanie opiera się na rozproszeniu, to alarm uruchamia się podczas rozproszenia światła przez dym. Jeśli z kolei czujnik optyczny włącza alarm przy absorpcji, to mamy do czynienia z emiterem światła podczerwonego. Podczas wykrycia dymu, absorbuje on część światła i uruchamia alarm.
Zasada działania czujnika dymu a jego wybór
Ciężko zdecydować, który z tych dwóch urządzeń jest lepszy. Wiele zależy od osobistych upodobań i wymagań. Dużo osób nie decyduje się na czujniki jonizacyjne z powodu obecności substancji promieniotwórczych. Konsumenci nie są do tego przekonani i wolą postawić na „bezpieczniejszą” opcję. Jednak warto wiedzieć, że czujniki jonizacyjne zdecydowanie szybciej działają wykrywając dym, jeszcze przed jego dostępnością dla oka. Dlatego warto przemyśleć, czy jednak nie potrzebujemy takie zabezpieczenia.
Zasada działania czujnika dymu w zależności od modelu i sposobu wykonania jest bardzo zróżnicowana. Warto więc zastanowić się, który rodzaj jest dla nas najlepszy. Możemy także poradzić się specjalistów, którzy przeanalizują wszelkie wymagania i potrzeby. Będą mogli nam doradzić, który produkt spełni wszystkie oczekiwania. Będziemy mieć pewność, że nie kupujemy kota w worku, a sprawdzone i niezawodne urządzenie. Oczywiście pamiętajmy o gwarancji! Tylko wtedy możemy ubiegać się o zwrot pieniędzy w przypadku jakichkolwiek problemów.