Jeśli w okolicy naszej posesji nie ma infrastruktury kanalizacyjnej, musimy zadbać o wybudowanie na działce zbiornika na nieczystości pochodzące z budynku. Choć znane od dawna szambo nadal jest wybierane przez sporą część inwestorów, jego wygodniejszą alternatywą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jakie jej rodzaje są dostępne w sprzedaży, jak dobrać optymalny model oraz co mówią przepisy? – postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków
Przydomowa oczyszczalnia jest złożona z osadnika gnilnego oraz systemu odprowadzającego ścieki do wnętrza zbiornika. Jeżeli gleba na naszej działce jest dobrze przepuszczalna, możemy dodatkowo zdecydować się na drenaż rozsączający, który odprowadzi oczyszczone ścieki z osadnika do gruntu. Z uwagi na konieczność zachowania wymaganych prawem odległości, takie rozwiązanie będzie dedykowane raczej dla nieco większych posesji.
Ziemia na naszej działce jest gliniasta, a może powierzchnia nieruchomości nie pozwala na wykonanie drenażu? W takiej sytuacji wybierzmy biologiczną oczyszczalnię ścieków. Doprowadzone do jej wnętrza nieczystości są poddawane działaniu specjalnie dobranych mikroorganizmów. Prowadzi to do znacznego oczyszczenia wody w stopniu umożliwiającym jej ponowne wykorzystanie, m.in. do podlewania ogródka.
Jak wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków?
W sprzedaży znajdziemy setki modeli oczyszczalni ścieków, różniące się między innymi pojemnością czy sposobem działania. Jak zatem dobrać najlepsze rozwiązanie? Przede wszystkim musimy obliczyć ilość wody zużywanej przez wszystkich mieszkańców – standardowo będzie to około 150 litrów na osobę w ciągu doby. Ścieki w osadniku gnilnym będą przebywać przez 3 dni. Jeżeli więc w naszym domu mieszkają 4 osoby, wielkość osadnika powinna wynosić od 1800 litrów (czyli 1,8 m3) wzwyż. Zwróćmy także uwagę, czy typ oczyszczalni jest dopasowany do rodzaju gleby na naszej posesji, ile miejsca możemy przeznaczyć pod jej budowę oraz co na ten temat mówią przepisy prawa.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków vs przepisy
Zależnie od parametrów wybranej oczyszczalni, przed rozpoczęciem jej montażu będziemy musieli dopełnić pewnych formalności. Zdecydowaliśmy się na najczęściej wybierany przez właścicieli domów model o przepustowości nie przekraczającej 7,5 m3 na dobę? W takim przypadku co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem użytkowania oczyszczalni powinniśmy zgłosić ten fakt w lokalnym Wydziale Ochrony Środowiska, składając wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.
Niezwykle ważny jest także prawidłowy dobór lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Istotna jest odległość od innych obiektów na działce, która musi wynosić co najmniej 2 metry od drogi i granicy nieruchomości gruntowej, 3 metry od drzew i krzewów oraz minimum 15 metrów od ujęć wody pitnej. Jeżeli natomiast wybrany model oczyszczalni posiada drenaż rozsączający – wtedy odległość od studni ma wynosić od 30 metrów wzwyż. Obawiamy się, że na naszej niedużej posesji nie zmieścimy wszystkich niezbędnych obiektów? W takim przypadku rozważmy zakup takiego projektu domu, który pozwoli zrealizować potrzeby użytkowe, a jednocześnie – nie zajmie zbyt dużego obszaru. Dzięki temu, w rozsądny sposób pogodzimy optymalne położenie budynku oraz zewnętrzną sieć kanalizacyjną z przepisami prawa.
Choć wykonanie szamba na działce jest zazwyczaj tańsze, niż montaż oczyszczalni, to jednak eksploatacja szamba będzie o wiele bardziej kłopotliwa. Jeżeli więc zależy nam na zminimalizowaniu konieczności obsługi instalacji kanalizacyjnej, zdecydujmy się na zakup przydomowej oczyszczalni biologicznej lub z drenażem. Prawidłowo dobrana do liczby mieszkańców i typu gleby na naszej posesji, umożliwi nam wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie bez obowiązku wybierania osadu w krótkich odstępach czasu.
Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl