Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jakie ptaki można hodować w wolierze? Polskie i egzotyczne pomysły

29 kwietnia, 2021 papugi

Miłośnicy ptaków starają się poznawać je z różnych stron. Drogą do tego celu są obserwacje w naturze, oglądanie filmów przyrodniczych, ale również hodowanie własnych ptaków. Dotyczy to przede wszystkim gatunków ozdobnych. Od wieków ludzie niedaleko swoich siedzib trzymają również ptaki hodowlane, dostarczające jaj, mięsa czy pierza. Dziś zarówno ozdobne ptaki egzotyczne, jak i zwykłe kury czy gołębie wiele osób hoduje w wolierach. Czym wyróżnia się taki sposób ogrodzenia i które ptaki będą dobrze czuć się w takich warunkach? Jaka siatka na ptaki najlepiej będzie spełniać swoje zadanie? Podpowiadamy!

Czym charakteryzują się woliery?

Woliera to miejsce, które daje ptakom więcej swobody niż kurniki czy klasyczne klatki. W jej ramach ptaki mogą się bowiem swobodnie poruszać i latać. To wybieg w formie dużej klatki, do którego wykonania potrzebne są słupki ogrodzeniowe oraz dobrej jakości siatki ogrodzeniowe na woliery. To ona ogranicza przestrzeń przeznaczoną na ptaki ze wszystkich stron, również z góry.

We wnętrzu woliery często znajdują się dodatkowe elementy, instalowane tam z myślą o ptakach – sznury, konary, ale także niewielkie zbiorniki wodne. Najczęściej woliery są budowane na zewnątrz budynków. W sklepach znajdziemy gotowe woliery, większość osób decyduje się jednak na samodzielne wykonanie takiego ogrodzenia – wówczas można je lepiej dopasować do aranżacji ogrodu czy przestrzeni przed domem.

Egzotyczne ptaki w wolierach

Jakie ptaki można hodować w wolierach? Głównym ograniczeniem w tej kwestii jest wielkość ogrodzenia. Niektóre ptaki potrzebują dużej przestrzeni, dlatego trudno byłoby je trzymać w mniejszych wolierach. W przypadków egzotycznych ptaków trzeba także zwrócić uwagę na to, czy są one w stanie przetrwać zimę w polskich warunkach. Jak już bowiem wspomnieliśmy, woliery zwykle znajdują się na świeżym powietrzu, co oznacza konieczność zmierzenia się z ujemnymi temperaturami. W niektórych przypadkach na zimę trzeba będzie zrezygnować z woliery zewnętrznej.

Niemniej z takich form ogrodzenia chętnie korzystają hodowcy różnego rodzaju papug, które potrzebują przestrzeni do latania. W wolierach wykonanych z gęstej siatki o niewielkich oczkach mogą także przebywać małe ptaki ozdobne takie jak australijskie zeberki zwyczajne, czeczotki czy kanarki. Siatka na gołębie będzie także dobrym miejscem do hodowli ozdobnych gatunków właśnie tego rodzaju, do których należą choćby mewki, pawiki czy cukrówki.

Woliery nadają się jednak również dla większych ptaków. Odpowiednio skonstruowane wybiegi mogą służyć przepiórkom, bażantom czy kuropatwom. Do największych gatunków hodowanych w wolierach należą pawie oraz żurawie. W tym przypadku jednak najpewniej nie będziemy jednak w stanie zapewnić im możliwości swobodnego latania.

Woliera – siatka na ptaki hodowlane

W wolierach coraz częściej można zobaczyć również ptaki hodowlane. W tym przypadku dopasowanie kształtu i estetyki ogrodzenia schodzi na dalszy plan – liczy się funkcjonalność. Wydzielenie ptakom takiej przestrzeni z jednej strony poprawi komfort ich życia. Z drugiej odpowiednio zabezpieczona woliera będzie chronić je przed drapieżnikami i zabezpieczać hodowcę przed ewentualną ucieczką ptaków. Takie sytuacje zdarzają się na klasycznych wybiegach, które z góry nie są ograniczone siatką.

Mieszkańcami wolier stają się więc kury, kaczki, gęsi, indyki czy perliczki. W przypadku kaczek właściwie obowiązkowym elementem woliery jest niewielkie oczko wodne – to zapewni im sprzyjające warunki do rozwoju.

jak osłonić się przed sąsiadami

Redakcja Sunovo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są składniki smogu?

Jakie są składniki smogu?

23 kwietnia, 2024

Efekt cieplarniany - jak zapobiegać?
Dlaczego olej palmowy jest szkodliwy?

Jesteś zainteresowany reklamą?