Styl loftowy powstał mniej więcej w połowie 20 wieku w Stanach Zjednoczonych. Miało to związek z kryzysem, który spowodował, że wiele fabryk przestało funkcjonować. Miejsca te z czasem stały się pracowniami artystów, którzy zaczęli je urządzać i w nich mieszkać.
Styl loftowy – cechy charakterystyczne
Pofabryczne miejsca gwarantowały dużo przestrzeni i swobodę w jej aranżacji. Tym samym styl loftowy cechuje przestronność, duży metraż i wysokie sufity, które były charakterystyczne dla fabryk. Styl ten wykorzystuje również duże okna, które zapewniają znaczne ilości naturalnego światła. Z uwagi na dużą przestrzeń, którą trudno było w pełni zagospodarować, styl cechuje również duża surowość i minimalizm, co cenili sobie artyści, ponieważ wpływa to pozytywnie na kreatywność.
Salon loftowy – jak urządzić i dla kogo?
Może się wydawać, że lofotowy styl, który jest chłodny i minimalistyczny, nie pasuje do salonu, który powinien być ciepły i użyteczny. Natomiast w praktyce okazuje się, że wnętrza loftowe są bardzo dobrze przemyślane i choć zapewniają dużo przestrzeni, to są one również użyteczne, a w odpowiednich miejscach potrafią być również przytulne.
Jak urządzić taki salon? Przede wszystkim należy zadbać o podwyższony sufit, bo to właśnie on zapewnia uczucie przestrzeni, choć często jest tylko iluzja, którą można wykorzystać nawet w mniejszych mieszkaniach w celu optycznego powiększenia przestrzeni.
Następnie należy zamontować duże okna, żeby do pomieszczenia dostawała się duża ilość naturalnego światła. Ściany takiego salonu najlepiej pomalować na biało, co dodatkowo optycznie go powiększy. Nie powinniśmy również korzystać z zasłon, a zamiast tego dobrze jest wykorzystać rolety najlepiej w szarym kolorze.
Finalnym etapem urządzania wnętrza w stylu loftowym jest wybór odpowiednich mebli, przy czym należy kierować się zasadą, że im mniej tym lepiej – należy się ograniczać tylko do absolutnie niezbędnego minimum. Styl ten ma być w końcu chłodny i surowy, co podkreśla indywidualizm wnętrza. Zdarza się, że meble wykorzystywane do aranżacji wnętrza w stylu loftowym sprawiają wrażenie starych lub zużytych, choć tak naprawdę takie nie są, co ma oczywiście podkreślać pochodzenie stylu.
Salon w stylu loftowym zawiera zwykle wiele innowacyjnych rozwiązań, które na co dzień są chłodne, surowe i minimalistyczne, jednak w przypadku np. odwiedzin rodziny czy przyjaciół mogą się zmienić i pełnić inną funkcję. Przykładem może być chociażby rozkładany stół czy kanapy, dzięki czemu przestrzeń będzie mogła zmieniać swoje zastosowanie.
Styl loftowy – dla kogo?
Styl ten jest uwielbiany przez osoby kochające przestrzeń, użytkowość i minimalizm, a tym samym jest bardzo często wybierany przez osoby pracujące w domu, których stale przybywa.
Co więcej, wnętrza w stylu loftowym zapewniają dużo przestrzeni, co pobudza kreatywność, dlatego są wykorzystywane w biurach, szczególnie w miejscach, gdzie pracują pracownicy zajmujący się pracą wymagającą bogatej wyobraźni, jak grafika czy pisanie.