Aluminium jest powszechnie stosowanym materiałem konstrukcyjnym w różnych branżach, a profile aluminiowe przydają się podczas tworzenia większych i mniejszych konstrukcji. Można przy ich pomocy konstruować ścianki działowe czy regały, a także tworzyć wielkogabarytowe budynki takie jak biurowce, a nawet stadiony. Kiedy wykorzystuje się profile aluminiowe i dlaczego warto ich używać?
Zastosowanie profili aluminiowych konstrukcyjnych w różnych branżach
Profile wykonane z aluminium są szeroko stosowane w branży budowlanej, w której stawia się przede wszystkim na trwałe, a jednocześnie łatwe w pracy materiały. Profile konstrukcyjne aluminiowe są doskonałymi elementami nośnymi i z tego względu bardzo chętnie są wybierane do produkcji ram okiennych. Przy ich pomocy można tworzyć też przeszklenia o dużych powierzchniach, jak też można bez problemu postawić ogromną halę magazynową. Z tego typu materiałem można postawić praktycznie każdy budynek, ale to nie jedyna branża, w której znajdują one zastosowanie. Można rzec, że profile aluminiowe konstrukcyjne są wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle. Stanowią one podstawę przy konstruowaniu różnego rodzaju maszyn, ale można z nich zrobić także barierki, schody czy drzwi. Stosuje się je w branży ogrodniczej czy motoryzacyjnej. Tak szerokie spektrum zastosowania jest spowodowane tym, że aluminium jest niezwykle łatwe w obróbce, a do tego wykazuje dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Co przemawia za wyborem profili aluminiowych?
Podstawową zaletą profili aluminiowych jest przede wszystkim ich szeroki zakres zastosowania w różnych gałęziach przemysłu. Niezaprzeczalnym walorem stosowania profili z aluminium jest możliwość dopasowania ich do różnej wielkości i rodzaju konstrukcji. Bez problemu można je łączyć, skracać, a dzięki niewielkiej masie są łatwe w stosowaniu. Aluminium jest wytrzymałym materiałem i co ważniejsze odpornym na rdzę, dzięki temu poradzi sobie w różnych warunkach. Nie ma konieczności stosowania dodatkowych warstw ochronnych, co oczywiście przyspiesza prowadzone prace. Warto też wspomnieć o tym, że takie profile są niepalne i nietoksyczne, co więcej można je bez problemu poddać recyklingowi. Z racji lekkiej wagi zastosowanie profili aluminiowych nie obciąża konstrukcji, co jest przydatne w wielu sytuacjach i branżach.
Czy profile konstrukcyjne aluminiowe są łatwe do obróbki?
Wśród wymienionych zalet profili aluminiowych zostało wspomniane, że są one łatwe w obróbce i bez problemu można je przycinać czy ze sobą łączyć. Każdy profil można skrócić bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi, a wystarczy zwykła piła ręczna. Dzięki dostępności różnorodnych komponentów każdy z profili można ze sobą połączyć w konkretny sposób, co pozwala na wybudowanie solidnych, skomplikowanych i ogromnych konstrukcji. Jeśli profile mają być przewiercone lub frezowane, to należy oczywiście używać do tego niezbędnych narzędzi, które nie uszkodzą profilu. Nie trzeba się też obawiać, gdy podczas prac zostanie popełniony jakiś błąd. Profile aluminiowe są niezwykle plastyczne, a więc można nadać im całkowicie inny kształt, a tym samym naprawić to, co zostało nieprawidłowo wykonane.
Dlaczego aluminium jest lepsze od stali?
Przewaga profili aluminiowych nad stalowymi wynika przede wszystkim z faktu, że ten pierwszy materiał jest lżejszy i łatwiejszy do obróbki. Stal, choć jest odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne, to trzeba ją zabezpieczyć odpowiednimi środkami antykorozyjnymi. Dodatkowo obróbka stali wymaga sporego wysiłku i odpowiednich umiejętności, a także transport takich profili jest dużo bardziej kosztowny i skomplikowany.
Materiał zewnętrzny