Stosując odpowiednie połączenia pomiędzy elementami drewnianymi, można skutecznie realizować zadania związane z montażem więźb ciesielskich, jak też innych konstrukcji. Konieczne jest w tym celu zastosowanie odpowiednich akcesoriów, a kątowniki niewątpliwie się do nich zaliczają. Wykonane z metalu są solidne, odporne na oddziaływanie obciążeń, a jednocześnie ich użycie nie jest w praktyce niczym skomplikowanym. Są to czynniki decydujące o tym, dlaczego cieszą się taką popularnością wśród specjalistów z branży budowlanej i remontowej, ale też wśród zatrudnionych w pracowniach ciesielskich. Mając do swojej dyspozycji dobre łączniki ciesielskie, można realizować zarówno złożone, jak i bardziej podstawowe projekty bez obawy o to, że uzyskane wiązania okażą się zbyt słabe. Kombinacja jakości materiałów z warsztatem profesjonalistów gwarantuje rezultaty.
Kątowniki ciesielskie – co je wyróżnia?
W większości przypadków z wykorzystaniem kątowników można wykonywać połączenia pod kątem 90 stopni, aczkolwiek spotykane są też warianty, gdzie uzyskany kąt może wynosić 135 stopni. W pewnych sytuacjach okazuje się to nieodzowne. Zazwyczaj w ten sposób łączone są wszelkiego rodzaju belki, chociażby przy więźbach dachowych. Opcji jest wiele. Standardowo w kątownikach znajduje się otworowanie, jakie pozwala na pewne zamocowanie elementów do drewnianych powierzchni za pomocą wkrętów czy gwoździ typu ANCHOR. Jeśli montaż przebiegnie prawidłowo i zgodnie ze sztuką, uzyskane połączenie okaże się naprawdę trwałe. Oczywiście w praktyce zależy to od doświadczenia wykonawcy oraz jego indywidualnej wiedzy związanej z połączeniami ciesielskimi. Trzeba mieć na uwadze, że nawet najlepsze łączniki nie są w stanie zastąpić fachowości.
Metalowe kątowniki – kryteria wyboru dla każdego fachowca
Na pewno warto poszukać takich kątowników, jakie będą wytrzymałe i za którymi stoi renoma producenta. Trzeba przy tym wyraźnie podkreślić, że na solidność tych elementów nie wpływa tylko gatunek blachy stalowej użytej w toku produkcji. Liczy się też zastosowanie na etapie fabrycznej obróbki efektywnej warstwy antykorozyjnej, najczęściej w postaci ocynku ogniowego. Sprawia on, że kątowniki nie będą ulegać korozji, która występuje pod wpływem oddziaływania czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, na metal. Ocynkowanie sprawia, że ten problem zostaje zdecydowanie ograniczony, na czym w oczywisty sposób zależy każdemu wykonawcy konstrukcji z udziałem drewna. Kątownik wolny od rdzy jest trwalszy, co wpływa na jakość całości.
Kątowniki ciesielskie – jakie rodzaje czekają w dystrybucji?
Osoby zainteresowane nabyciem kątownika ciesielskiego nie są ograniczone do jednego czy dwóch wariantów – akcesoria tego typu występują naprawdę licznie. To dzięki temu możliwe jest uzyskanie różnorodnych połączeń. W ofercie rynkowej są kątowniki z przetłoczeniem i bez przetłoczenia, ze srebrną lub złotą pasywacją (chodzi o zabarwienie warstwy ocynkowania). Mamy kątowniki proste, gięte, szerokie wąskie czy o wspomnianych wcześniej niestandardowych nachyleniach. Występują także podtypy kątowników konsolowych, meblowych czy kotwowych. Każdorazowo należy dobierać takie, jakie będą odpowiadać potrzebom i przyjętym wcześniej założeniom.
Źródło ma znaczenie, czyli gdzie kupować najlepsze z kątowników?
Z całą pewnością dobrą decyzją okaże się skorzystanie z szerokiego asortymentu dystrybutora z doświadczeniem i dostępem do najlepszych rozwiązań. Bez wątpienia jest nim poznańska hurtownia e-Armet.pl, jaka prowadzi sprzedaż zarówno stacjonarnie, jak też online. Oddajmy głos specjaliście. – Posiadamy w sprzedaży liczne rodzaje kątowników, które okazują się rozwiązaniami bardzo wysoko ocenianymi przez fachowców – mówi pan Przemysław, odpowiedzialny za asortyment. – Nasze kątowniki sprawdzają się przy pracach nad więźbami dachowymi, ale także innymi konstrukcjami, w których elementy z drewna odgrywają kluczową rolę – dodaje. Kupowanie tych akcesoriów online jest też korzystne z punktu widzenia nabywców szukających z jednej strony wygody, a z drugiej oszczędności.