Trawnik to nieodłączny element każdego ogrodu. Jednak „nie samą trawą człowiek żyje”, więc potrzeba czegoś więcej, czegoś, co dodatkowo ozdobi i ucieszy oko domowników. Jednak co zamiast trawnika, jeśli nie mamy zbytnio innego pomysłu? Sklepy ogrodnicze pękają w szwach w najróżniejszych roślinach, krzewach, drzewach i ozdobach. Doradzimy, co najlepiej się sprawdzi i odmieni nasz zwyczajny ogród.
Sprawdź także: Jak uratować trawnik spalony nawozem lub słońcem? Ogrodowe SOS!
Trawnik to obowiązek i duże wymagania
Wydaje się, że zwykła trawa zasiana w ogrodzie to najprostsze rozwiązanie i pójście na łatwiznę. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę to bardzo trudne zadanie, gdyż aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie trzeba poświęcić mu wiele uwagi. Przede wszystkim ma bardzo duże wymagania odnośnie gleby – nie utrzyma się na każdym podłożu. Dodatkowo, aby zachować jego dobry wygląd musi być regularnie koszony, a czasem nawet przycinany ze względu na wybrany rodzaj. Trawa wydaje się być praktyczna, gdyż bez problemu można się po niej przemieszczać. Nie wiele osób wie, że najczęściej wybierany rodzaj trawnika, czyli ten, który najlepiej się prezentuje, ma bardzo delikatną drań. Chodzenie po nim może zniszczyć roślinę i zniwelować cały nakład pracy włożony w jej pielęgnację.
Co zamiast trawnika? Rośliny okrywowe
Jeśli nie chcemy męczyć się wielogodzinnymi pracami w ogrodzie, to wybierzmy łatwe w utrzymaniu, a zarazem piękne rośliny. Najlepiej połączyć trwałość, dogodność warunków oraz mały nakład pracy w efektowny wygląd. Takie właśnie są rośliny okrywowe. Jeśli zastanawiamy się, co zamiast trawnika, to to jest właśnie odpowiedź!
Rośliny okrywowe to grupa wymieszanych ze sobą bylin, traw ozdobnych, pnączy, krzewów oraz paproci. Wszystkie je łączy niski wzrost, gęste rozrastanie się na duży obszar, bez żadnych pustych miejsc oraz wysoka trwałość. Rośliny dają piękny efekt „dywanu” albo „morza” zieleni. Idealnie ozdobią każdy ogród, a dodatkowo praktycznie same się rozrastają. Niektóre rodzaje potrafią pokryć całe podłoże w niespełna 2 lata! Rośliny okrywowe świetnie nadadzą się także na skalniaki oraz nierówne powierzchnie. Mogą kwitnąć tworząc przy okazji cudowne, kolorowe połączenia. Przez gęstość zarośnięcia nie pozostawiają wolnych przestrzeni na rozwój chwastów. Co ciekawe, możemy nawet wybrać gatunki odporne na deptanie. Rośliny najlepiej posadzić w takich lokalizacjach, jak pasy zieleni pomiędzy kostką brukową a na przykład wjazdem, na skarpach, pomiędzy drzewami, krzewami oraz w miejscach trudno dostępnych, gdzie trudno pielęgnować trawnik.
Piękny trawnik oraz cudowna roślinność – ogród idealny
Oczywiście nie należy całkiem rezygnować z trawnika na rzecz roślin okrywowych. Trawnik to również potrzebny element każdego ogrodu, jednak nie musi być jedyny. Najlepiej znaleźć złoty środek. Trzeba połączyć zieleń trawy razem z różnymi kolorami roślin okrywowych, aby stworzyć urokliwe i przyjazne miejsce do wspólnego spędzania czasu. Relaks na łonie natury da nam prawdziwe odprężenie! Dlatego zaplanujmy nasz ogród już dziś i wykorzystajmy maksymalnie jego możliwości.